Description

Усі великі й прекрасні вчинки роблять заради кохання. Яскравий тому доказ – Потьомкінські сходи в Одесі. У середині 19 століття князь Михайло Воронцов зробив подарунок своїй дружині Єлизаветі, розпорядившись побудувати сходи, які б поєднували розташований біля моря порт і саме місто. Раніше, щоб дістатися до узбережжя, люди пробиралися стежками і вузькими дерев’яними сходами.

Історія Потьомкінських сходів

Ідея належить архітектору Аврааму Мельникову, а проектуванням сходів займався італійський зодчий Франческо Боффо у 1825 році. Будівництво тривало з 1837 по 1841 роки за участю інженерів Уоптона і Ю. Морозова.

Пізніше, під час розширення порту, 8 сходинок було засипано. Довжина сходів складає 142 метри. Збудовані вони перспективно – нижня частина значно більша за верхню – 21,7 метрів та 12,5 відповідно. Завдяки цьому, якщо дивитися згори, здається, ніби сходи усюди однаково широкі.

Багато екскурсоводів починають свої розповіді з вершини сходів, пропонуючи потім спуститися вниз, щоб відчути задумку архітектора.

Сходи починаються від пам’ятника Дюку, звідки відкривається чудовий краєвид на морський порт із його прекрасними суднами. Якщо глянути вниз, з'являється оманливе відчуття, що можна швидко спуститися до моря, адже, завдяки певному чергуванню сходів і прольотів, видно лише десять майданчиків.

Знизу майданчиків не видно, лише – нескінченна кількість гранітних сходинок. Це дарує враження чогось величного, грандіозного. Також варто згадати про ще одну деталь: донизу сходи розширюються, що візуально робить їх парапети паралельними.

Потьомкінські сходи у наші дні

Подолати 192 сходинки нелегко. Тому поруч розташований двохлінійний фунікулер, який за лічені хвилини допоможе спуститися або піднятися. Його перший варіант побудували 1902 року. У 1970-тих роках фунікулер замінили ескалатором, але 2005 року урочисто відкрили нову фунікулерну лінію.

Потьомкінські сходи входять у десятку найкрасивіших сходів Європи, займаючи шосте місце. Нині це одне з найвідоміших місць Одеси. Під час міських святкувань вони правлять за величезні трибуни, з яких глядачі спостерігають святкові феєрверки.

26 травня 2017 року Потьомкінські сходи відкрили після реконструкції. Оновлювали їх за кошти, виділені із міського бюджету Одеси. Під час ремонту укріпили фундамент, відреставрували сходинки, а на майданчиках старий асфальт замінили гранітною плиткою. Загальна вартість робіт склала 22,7 мільйона гривень.

Video
Panorama